Loty chmurowe – wstęp

Po zimowej przerwie i ekscytacji w postaci lotów wysokościowych czas na zmianę. Loty falowe zastąpią termiczne w powstającej konwekcji. Wybudowane chmury cumulus pobudzają wyobraźnię , zwłaszcza gdy nabieranie wysokości kończymy jeszcze przed dojściem do jej podstawy.

Nierzadko w naszych szerokościach wysokości robocze w których chmura “pracuje” są większe od wysokości jej podstawy. Tyle “dobra” się marnuje – oby ten stan zmienić postaram się w tym cyklu przedstawić i przybliżyć specyfikę takiego latania.

Czy latanie w chmurach do czegoś nam jest potrzebne ?? Można przewrotnie spytać czy latanie w ogóle do czegoś jest potrzebne i nie rozpatruje tego jako sposobu przemieszczania się. Osobom zarażonym dla, których już ratunku nie ma znakomicie poszerza spektrum doznań i wiary we własne umiejętności. Podobnie zresztą jak w przypadku akrobacji. W drodze ewolucji naszych programów szkolenia i wymagań stawianych w przypadku latania w trudniejszych warunkach np. na fali loty chmurowe …znikły. Powodów zanikania tej aktywności jest trochę więcej . Wykruszająca się by nie powiedzieć prawie zupełna luka w postaci instruktorów , którzy potrafią to robić. Do tego dochodzą dodatkowe wymagania , które należy spełnić by można było legalnie latać w chmurach. Pewnym wybawieniem w tej sytuacji było wejście FCL , które przewiduje taką aktywność bowiem nasze rodzime już by dawno najchętniej wymazały taką działalność bo … niebezpieczna.

Jednym z utrudnień była potrzeba stworzenia i wydzielenia przestrzeni na prowadzenie takich lotów. Zapis formalny – szkolenie praktyczne musi odbywać w wyznaczonym TRA zgodnie z zasadami PAŻP. Loty należy wykonywać w strefach lotów chmurowych lotniska /lądowiska bazowego lub zapasowego , spełniające warunki – zgodnie z ORA.ATO 140 oraz AMC1 ORA.ATO 140.

Strefa jest czas by pojawiła w wykazie aktywności na dany dzień. Aktywna strefa to nie wszystko – potrzebny jest odpowiednio przygotowany szybowiec ten etap też za nami. Uzupełnieniem tego wszystkiego jest zatwierdzony program wg , którego będzie prowadzone szkolenie.

Przedstawiłem tu zakres i cel szkolenia , oraz wymagania dla pilotów chcących uzyskać takie uprawnienia. Jak widać wymagania nie są za wysokie …

Podobnie jest z ilością i czasem lotu. Tu ważniejszy jest jest pkt 3.1.4 dochodzenie to takich tolerancji może być troszkę trudniejsze i dłuższe w czasie.

Kończąc ten wstęp zaznaczam że to szkolenie nazywa się – LOTY CHMUROWE celowo to powiększyłem. Nie obejmuje on nauki krążenia w kominie termicznym. Niejednokrotnie latając termicznie z pilotami widzę brak prawidłowego krążenia praca sterami bardziej przypomina pracę wiosłami w kajaku . Cały czas jakieś niepotrzebne ruchy sterami , a już o sterowaniu metodą podwójnych ruchów to u nielicznych. Uruchomcie swoje zakrętomierze i sprawdźcie czy tak potraficie jak na rysunku. Zapewniam że to o wiele trudniejsze jak kręcenie kwargli przy jednoczesnej pracy wszystkimi sterami. Konsekwencją jest szybkie sprawdzenie czy Puchacz osiąga VNe . Zapewniam, że tak i ma ochotę na więcej niestety.

Z czego składa się chmura Cu : z podstawy z chmury właściwej i wierzchołka. Ten cykl ma przybliżyć możliwość spotkania się z wszystkimi elementami. By nie był to monolog mój w komentarzach choćby w “szybownikach” sugerujcie co powinno się pojawić. Podzielił bym to na kilka odcinków podobnie jak loty falowe. Loty w chmurach są wymagające ale dające dużo frajdy nie wspominając o widokach , które im towarzyszą. Zainteresowanych wsadzeniem głowy w chmury kontakt do mnie zbigniew.kunas@gmail.com lub 607209536

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s